Featured Posts

Don't use coupons? Think you can't save money using... I wrote this in response (as a comment) to a comment quoted in a post on the Five Cent Nickle blog. ========================================================= Coupons are the single best way to...

Readmore

Working with credit card companies - the good, bad... A few months ago we knew we were headed into "negative" territory on our bills.  A perfect storm of events were happening and we could see what was going to happen. In our efforts to work with our...

Readmore

I paid 25c for all of this food.... 4 boxes of crackers 4 packages of cookies 2 boxes of cinnabon bars 1 hotwheel Had to throw the hotwheel in just cause I had a $1 left to "spend" from my freebie stuff!  How did I do it??? Albertson's...

Readmore

Allowances, complications, compensating for chores...... It was with surprise and well, a bit of disgust that I was recently reading a plethora of comments on a financial forum I participate in about this very subject. Let's see if I can reiterate without...

Readmore

Don't waste your energy on credit, you never need it... I love love love Trent at the Simple Dollar.  He has written for a while and has excellent advice, gives wonderful access to financial related resources and well, he's just an all around great guy (have...

Readmore

  • Prev
  • Next

Don’t use coupons? Think you can’t save money using coupons? I challenge you !!!

Posted on : 18-11-2009 | By : The Wife | In : budgeting, Groceries, Stockpile

Tags: , , , ,

0

I wrote this in response (as a comment) to a comment quoted in a post on the Five Cent Nickle blog.

=========================================================

Coupons are the single best way to reduce your grocery bill to nearly zero – on a consistent basis.

I feed and beautify a family of 6 (4 boys) for less than $400/month. Additionally, the last 2 months we’ve been supporting 2 other families (3 ppl and 4ppl) without depleting our stockpile or increasing our expenses. Additionally, we’ve given bags upon bags of food and toiletries to our food bank (this is very much needed right now).

I spend an average of 10 hours a month couponing, matching sales, planning the shopping and actually shopping multiple stores.

We have our own business in which I work full-time, so it’s not like I’m a SAHM that works this into my SAHM schedule.

Saving money has NOTHING to do with buying “generic” vs. “store brands”. It has everything to do with being flexible in the brands you do use, keeping coupons for everything, including things you’ve never used before and matching the use of store coupons/manufacturer coupons/sales/catalina’s to make the most effective use of your money.

You must be willing to try new products – to integrate things you’ve never eaten before – to make use of what is inexpensive.

I love challenging people who say they “save as much or more using generic” or people who say that coupons never come on the products they use (I guess they don’t take showers or baths, brush their teeth, wash their clothes, clean their homes, eat breakfasts, lunches or dinners, etc). In October alone we saved $100 off our previously “normal” budget of $675/month for our family of 6. However, the amount of food I bought for $525 was more than triple what most get for $525.

Stockpiling is KEY – buying enough of an item when it’s at it’s lowest price to stock up until it goes to it’s lowest price again (on MOST items it’s a 3 month cycle). Also watching for unexpected low low prices (ie, anything pork related was at an insane price the past couple of months because of the “swine flu” scare so I stocked up on ~100lbs of pork roast for 89c/lb) and, watching for seasonal items at their lowest – soups are always at their lowest in Sept/Oct/Nov, etc.

Anyway – I love that most people just are ignorant about coupons – it allows me to feed lots of people for very little money.

I also no longer care what people waiting in line think about how long it takes me at the checkout counter. They don’t live in my house and they don’t have to feed my family – I do. If going through checkout takes an extra 5 minutes (which it always does because of the amount of coupons I use) and saves me $500+/month – I’m doing it. I refuse to spend more money just to appease someone else.

I do love it when the person behind me sees just how much I save. When the total starts out at $150 and I end up paying $20, they notice. When the total starts out at $53 and I pay ZERO and I do TWO transactions back to back like this, they really notice. (these are real life recent examples).

Anyway – Mr. Stein – keep up the “get rid of coupons” mantra – I’ll keep using them :D

$500/month is nothing to sniff at – $6,000/year – that’s a great vacation every . single . year.

Target simply loves giving me free things :D . . . the ladies in line behind me were wowwed!

Posted on : 03-11-2009 | By : The Wife | In : Groceries

Tags: , , , ,

0

dsc04046

Went to Target on Saturday and did the following . . .

1st Transaction –

  1. Bought 4 boxes of Kellogg’s Fiber bars @ $1.99 each
  2. Paid oop $8.14 including tax
  3. Received a $5.00 gift card (for buying the 4 pkgs bars)

2nd Transaction –

  1. 6 packages Keebler cookies
  2. 4 boxes Kellogg’s Fiber bars
  3. 3 packages Wonka candy
  4. Paid oop $0 (used some of gift card from 1st transaction)
  5. Received a $5.00 gift card (for buying the 4 pkgs bars)

3rd Transaction –

  1. 6 packages of Keebler cookies
  2. 3 packages Wonka candy
  3. 1 package M&M’s
  4. Paid oop $0 (used some of gift card 1st transaction)
  5. Still have $5.00 gift card from 2nd transaction

Total out of pocket for all 3 transactions was $8.14 plus I brought home a $5.00 gift card for future purchases.

They paid ME 19c for $99.25 in groceries!

Posted on : 16-10-2009 | By : The Wife | In : Groceries, Quotes & Affirmations, Quotes & Funnies

Tags: , , ,

3

Say WHAT?

Albertson’s paid me 19c to shop in their store today.  They gave me 19c and $99.25 worth of groceries.

Here are the results:

20091015-albertsons-181

It takes some work, but it was so worth it.  It took approximately 30 minutes to plan out my shopping trip (multiple transactions are often required to score the best deals) and another 30 minutes to do the actual shopping.

There are things here I’ve never purchased before such as the cookie mix pouches.  I always make my cookies from scratch.  However, that still costs money.  I was paid to buy these today so I did.  We’ll be using them for nights when our small group comes over and for holiday plates of goodies.

The cereal is sort of a new thing in our family.  Because it’s expensive to buy normally and it just doesn’t fill any of my family up, I never really purchased it.  However, free food is free food and I am now using cereal as a filler food for meals.  My boys require so much food that FREE is a good thing.

Broth, again, free is a good thing.  Sweet rolls and crescent rolls – 2 served as yummy breakfast options this morning after a sleep over with a friend of theirs.  Crescents can be made into all kinds of recipes, most recently a stuffed taco recipe (yum!)

Outside of sales tax, Albertson’s and the manufacturer’s gave me 19c to shop at their store today.  My actual out of pocket for tax was $5.27 (plus the 19c they paid me).

Stopped at Walmart and picked up some free items…

Posted on : 06-10-2009 | By : The Wife | In : Free Finds/Yard Sale Finds, Groceries

Tags: , , , , , ,

0

Stopped by Walmart for a couple of things I haven’t been able to find recently with coupons or cheaper else where – grabbed my Airwick $6.00 off coupons that I clipped and kept even though I never use those things, but I thought “who knows”…

Walmart had the items on sale for $6.00 and I had (4) $6.00 coupons.  Guess what I got?  Freebies!  No, I won’t use them personally, but I will be putting these $14.00 retail priced items into baskets as housewarming gifts for friends.

I love free!

Yoplaits for 14.5c/ea, 2lb blocks Cheese $2.99/block, free water, more . . .

Posted on : 03-10-2009 | By : The Wife | In : Groceries

Tags: , , , , , , , , ,

0

Today wasn’t as awe inspiring as other days, but savings were still phenomenal:

20091003-multi-store-shopping-6210

  • 58 yoplaits – this will last us MAYBE 2.5 weeks (4-5 kids, 1 yogurt a day) 14.5-21c each (Super 1)
  • 7 blocks of 2lb cheese – cheddar, colby, mozzarella, jack $2.99 each (Fred Meyer)
  • 1 herbal essences shampoo 99c (Walgreen’s)
  • 1 herbal essences conditioner 99c (Walgreen’s)
  • 3 bunches of banana’s 38c/lb (Super 1)
  • 6 cans campbell’s chicken soup 30c/can (Fred Meyer)
  • 16 packages trident layers gum 25c-50c each (Walgreen’s)
  • 3 packages frozen vegetables 66c each (Super 1)
  • 2 large heads green leaf lettuce 88c each (Super 1)
  • 4 boxes pillsbury cake mix 69c each (Fred Meyer)
  • 7 bottles joint juice free (Safeway)
  • 2 impulse buys: chicken pieces/shrimp pieces $2 each (Walmart)

Total retail: $137.73
Total paid: $62.10

Tax paid: $5.86
Total OOP: $67.96

Stockpiling: to stock up when items can be had for free or pennies on the dollar

Posted on : 03-10-2009 | By : The Wife | In : Groceries, Stockpile

Tags: , , , , , , , , , , ,

0

I’ve been “coupon” stockpiling for a little over 2 months now.  HOWEVER, I have always been someone who stocks up at Costco on things that I never want to run out on: toilet paper, paper towels, deodorants, food items we eat regularly, etc. With that said, I usually always have a 2-4 week solid stockpile in our home.

Now that I’m couponing so intensely again, all that has changed.  I will now stock up on something as much as I am able to buy at the pennies or free price.  For example, we currently have 41 boxes of kleenex (well we have more, but I’m speaking about the ones I got free) because they are free.  Today is the last day to take advantage of this deal so I’m going out and getting anywhere from 12-20 more depending upon the stock the store has available.

Anyway, here are some pictures of my stockpiles, with explanations of what you are seeing within each picture.  Enjoy!

View 1 of my main, near my kitchen, pantry

View 1 of my main, near my kitchen, pantry

The top shelf back in the corner has 20+ boxes of cereal… the edges of the pantry extend pretty deeply beyond the doors (sort of annoying when trying to utilize said space!!).

View 2 of my main, near my kitchen, pantry

View 2 of my main, near my kitchen, pantry

Again, top shelf has another 30+ boxes of cereal back in that corner.  My pantry stockpile here is actually somewhat low right now.  I haven’t been through a full cycle yet of sales/coupons (takes about a year) so there are things I haven’t stocked up on that we were using regularly.  Now however, we’ll use what I’ve been able to purchase at steep discounts.

View 1 of my laundry room pantry area.

View 1 of my laundry room pantry area.

My laundry room is nice and spacious.  However, we recently moved in and I don’t have anything really built in yet.  In another picture you’ll see some shelves we did put up – with supplies we already owned.  Now the quest  begins to find things free to better utilize this space.

View 2 of my laundry room pantry area.

View 2 of my laundry room pantry area.

I can’t wait to start taking advantage of Walgreen’s and Rite Aid sundries sales… my coupon stockpile is pretty solid right now so BRING IT ON you two!!

View 3 of my laundry room pantry area.

View 3 of my laundry room pantry area.

See what I mean about utilization of space??  I’m desperate for shelves, counters, etc.  I’m excited for the day this room will really function well.

View 4 of my laundry room pantry area.

View 4 of my laundry room pantry area.

As I said before, I did have some shelves and brackets so we put them up.  I really want to extend this whole thing towards the right… someday!!

FYI, 90 boxes of “helper” meals, all found for 62c a box.  Capri Sun’s were free, so were crackers.  Soups were 30c can or less, bars were free to $1.00 box.  Kraft Mac and Cheese was 30c box or less, cereal is 75c/box or less, etc.

View 5 of my laundry room pantry area.

View 5 of my laundry room pantry area.

Extended view of the last one… bin of snack size chips, bin of school supplies and 44 bottles of joint juice (free).  Oh, and the lovely cat box (sorry!!).

So sorry! Comments are enabled now…

Posted on : 03-10-2009 | By : The Wife | In : Away with the FAT, Debt Discussion, free activities, Free Finds/Yard Sale Finds, Giving, Groceries, Money, Political Thoughts, Quotes & Affirmations, The Journey, Yummy Frugal Meals

0

I had something set that required people to already be logged in to post a comment, which effectively turned commenting off for most people.  I apologize for that!  Comments are now open, enjoy!

The grocery challenge… challenge!!

Posted on : 02-10-2009 | By : The Wife | In : Groceries

Tags: , , ,

0

Ok, so I committed to the grocery challenge of $150 for the month of October on all things including: food, sundries, pet food/supplies, etc.  My intention was $25/pp.

However, we just acquired a new family member (for a couple of months at this point)… it is my intention to still stick with the $150 total for the month.  I “may” have to increase that amount by a bit, but my goal is to maintain it at $150 (especially since I don’t have to do lunches for this little guy during the week, he gets subsidized school lunches).

The best laid plans, always change!

Bargain central: $3.48oop plus I have $8 in oyno cash still to spend!!

Posted on : 02-10-2009 | By : The Wife | In : Groceries

Tags: , , , , , , , , , ,

2

20091002-safeway-walgreens-348

$3.48 for 12 boxes of kleenex, 1 bottle of shampoo, 3 reeses cups

This is a combined Safeway / Walgreen’s purchase (6c at Safeway for the kleenex and $3.42 at Walgreen’s for the shampoo and candy PLUS, I have $6.00 oyno at Safeway and $2.00 oyno at Walgreen’s from this purchase).

29 boxes Kleenex, 1 lg DW Soap, 2lb Cheese, 2lb Bacon, 6 boxes Raisin Bran, 14 Bottles Water, 2 Speed Stick, 2pkgs Chinet Plates = $6.48

Posted on : 01-10-2009 | By : The Wife | In : Groceries

Tags: , , , , , , , , , , , ,

0

Today was make out like a bandit day!

20091001-safeway-1032

  • 29 boxes of Kleenex
  • 1 large bottle of Cascade dishwasher soap
  • 2 Speed Stick deodorants
  • 14 bottles Joint Juice
  • 6 boxes Raisin Bran cereal
  • 2 36ct packages Chinet plates
  • 2lbs cheddar cheese
  • 2lbs bacon

$89.15 retail prices for which I paid $6.48 (plus $3.84 in sales tax for a grand oop total of $10.32).  And, I have $6.00 oyno cash for my next purchase.

Not many sales at Safeway this week, but still did great!!